مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است؟ [نحوه محاسبه+جدول مالیات]

 1. خانه
 2. مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است؟ [نحوه محاسبه+جدول مالیات]
مالیات بر ارث ملک مسکونی

شاید تاکنون شما نیز به دنبال نحوه محاسبه مالیات بر ارث ملک بوده باشید و در این زمینه سوالات زیادی ذهن شما را مشغول کرده باشد. سوالاتی مانند: میزان مالیات بر ارث ملک مسکونی؟ نحوه محاسبه مالیات انحصار وراثت ملک؟ جدول محاسبه مالیات بر منزل و مالیات بر ارث خانه ، ملک تجاری، اداری و صنعتی …. در این مطلب با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات پاسخ دهیم.

برای دریافت مشاوره از وکیل مالیات بر ارث با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
۰۹۱۲-۱۸۹۳۸۰۸

مالیات بر ارث ملک چیست؟

به منظور تقسیم اموال متوفی میان وراث لازم است تا مالیات بر ارث دارایی ها از جمله ملک محاسبه و از سوی ورثه پرداخت گردد تا این دارایی ها قابل دخل و تصرف باشند. ملک ممکن است از دارایی های متوفی باشد که تعیین و محاسبه میزان مالیات بر آن با توجه به قیمت املاک اهمیت زیادی دارد. عوامل مختلفی نظیر کاربری ملک، طبقه، سال فوت و … در تعیین نرخ مالیات بر ارث ملک دخیل هستند.

وکلای حاذق با اطلاع از این عوامل و آخرین قوانین دولت در خصوص مالیات بر ارث خانه و ملک، سهم دولت از ارث ملک را محاسبه می کنند تا وراث پس از پرداخت آن بتوانند از ملک استفاده نمایند. علاوه بر محاسبه این مالیات اعتراض به میزان و نحوه ارزیابی مالیات بر ارث ملک از دیگر وظایف وکلا در این زمینه است.

مالیات بر ارث ملک چقدر است؟

بسته به نوع ملک که از فرد متوفی به جای مانده است، نرخ مالیات بر ارث ملک متفاوت است. یا به عبارتی دیگر نرخ مالیات بر ارث خانه با نرخ مالیات بر ارث خودرو یا نرخ مالیات سرقفلی با یکدیگر متفاوت است. این نوع مالیات‌ها هر کدام درصدهای متفاوتی را از ارث به جای مانده شامل می‌شوند و از وراث طلب می‌گردند. پس با توجه به این که نوع ملک چیست و چه ارزشی بر آن نهاده شده است این مالیات متغیر خواهد بود.

درصد مالیات بر ارث ملک

طبق این قانون برای مالیات بر ارث ملک مسکونی ابتدا باید از طریق کمیسیون املاک سازمان امور مالیاتی ارزش ملک مسکونی طبق نرخ روز بر آورد شود. در مرحله بعد باید برای هر یک از طبقات وراث یک میزان مشخص از مالیات در نظر گرفته شود برای مثال برای وراث طبقه اول که شامل پدر، مادر، فرزند و نوه متوفی هستند به میزان ۷.۵ درصد از کل ارزش ملک تعیین شده به نرخ روز، مالیات گرفته می‌شود.

اما در دیگر طبقات وراث مانند طبقه دوم و سوم که طبقه دوم شامل خواهر، برادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ متوفی هستند و طبقه سوم وراث نیز شامل عمو، عمه، خاله، دایی و فرزندان آنها هستند برای وراث طبقه دوم دو برابر و وراث طبقه سوم ۴ برابر وراث طبقه اول مالیات بر ارث منزل مسکونی تعیین شده است.

با یک مثال به طور دقیق این قانون را توضیح می‌دهیم. مثلا یک فرد از پدر متوفی خود یک ملک مسکونی را به ارث برده است که ارزش ان ۱ میلیارد است. پس قانون مالیات بر ارث ملک مسکونی منزل، باید ۷.۵ درصد که برای این ملک ۷۵ میلیون تومان است به سازمان امور مالیاتی کشور بپردازد.

مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است؟

میزان مالیات بر ارث ملک مسکونی ۷.۵% ارزش آن خواهد بود. اگر ارزش معاملاتی ملک که به وسیله سازمان امور مالیاتی مشخص خواهد شد از قیمت اصلی کمتر باشد پس میزان مالیان هم کاسته خواهد شد.

مالیات بر ارث خانه کلنگی

برای این که این مالیات را پرداخت کرد باید ابتدا میزان ارزش ملک در منطقه بررسی شود. پس از آن نیاز است تا ۷ درصد ارزش ملک را به عنوان مالیات پرداخت کرد.

نحوه محاسبه مالیات بر منزل مسکونی

مواردی که در قسمت قبل اشاره کردیم طبق تبصره ۲ ماده ۱۷ قانون‌های مالیات‌های مستقیم که برای ارث ملک مسکونی اجرا می‌شوند. به این صورت که بر طبق این ماده اگر برای اموال متوفی وراث طبقه دوم و سوم وجود داشته باشند به ترتیب باید ۲ و ۴ برابر ۷.۵ درصد مالیات طبقه اول وراث، مالیات پرداخت کنند.

همچنین بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۷ قانون مالیات‌های مستقیم اگر هر دو طبقه وراث یک متوفی از تبعه خارجی باشند، اما اموال و دارایی‌های متوفی در ایران باشد، بر طبق این قانون مالیات بر ارث در این موارد مانند وراث طبقه اول محاسبه می‌شود. نحوه قیمت گذاری بر ملک مسکونی برای مالیات بر ارث در این موارد نیز طبق نرخ روز در ایران محاسبه می‌شود.

مالیات بر ارث خانه

مالیات بر ارث خانه چقدر است؟

همان طور که اشاره کردیم این مالیات انحصار وراثت ملک بر اساس نوع ملک و ارزش آن قیمت‌گذاری خواهد شد. البته علاوه بر این موارد طبقات وراث هم اثر گذار هستند. دقت داشته باشید که برای اطلاع از مالیات بر ارث خانه می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

جدول مالیات بر ارث ملک مسکونی

در جدول زیر میزان مالیاتی که بر هر طبقه از وراث تعلق می‌گیرد درج شده است که به شرح زیر است:

نوع اموال و داراییمالیات طبقه اول وراثمالیات طبق دوم وراثمالیات طبقه سوم وراث
ملک مسکونی۷.۵ درصد۱۵ درصد۳۰ درصد

مالیات بر ارث املاک تجاری

مالیات بر ارث املاک تجاری بیشتر از املاک مسکونی است. مالیات بر ارث ملک تجاری ۳% ارزش واقعی ملک است.

مالیات بر ارث املاک اداری

مالیات بر ارث املاک اداری ۳% محاسبه میگردد.

مالیات بر ارث املاک صنعتی

نرخ مالیات بر ارث املاک صنعتی همانند املاک اداری و تجاری ۳% ارزش واقعی ملک به قیمت روز است. البته ناگفته نماند این میزان نسبت به املاک تجاری کمتر میشود.

 

برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
۰۹۱۲-۱۸۹۳۸۰۸
سوالات متداول
۳.۶/۵ - (۱۶ امتیاز)

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ناصرمحبتی نژاد
  تیر ۴, ۱۴۰۲ ۱۱:۱۸

  میشه بفرمایید مالیات بر ارث یه ملک ۵۰۰ میلیونی گلنگی چقدر میشه؟

  پاسخ
 • مالیات بر ارث ملک فروخته شده باید پرداخت بشه آیا؟

  پاسخ
 • اگر مالیات بر ارث مشخص شد و ورثه نتوانند مبلغ را بدهند آیا میتوانند ملک را بفروشند و بعد مالیات را بدهند

  پاسخ
 • محمد سعید وثوقی
  آبان ۲۷, ۱۴۰۲ ۱۸:۵۰

  سلام
  ایا برای اخذ گواهی انحصار وراثت کارشناسی دادگستری برای ارزش ملک لازم است؟
  در صورت لزوم هزینه و زمان فرایند این کار چقدر است؟

  پاسخ
 • مصطفی صالحی
  بهمن ۲۱, ۱۴۰۲ ۱۷:۳۷

  عرض ادب
  پارسال برج ۱۲ پدرم فوت شده.
  یه خونه کلنگی به متراژ زمین ۶۶ متری داریم .که ۴ تا اتاقداره ،
  سوالم اینه که ملک ما طبق کدوم ماده معاف از مالیات میشه
  متشکر

  پاسخ
 • الیاس پیام عسکری
  اردیبهشت ۳, ۱۴۰۳ ۱۳:۱۹

  سلام.یک منزل ۱۰ میلیاردی بین چندین وارث تقسیم میشه .یعنی باید ۷۵۰ میلیون هم مالیات بدن .یک چیزی حدود یک دهم ..چرا?

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست