مالیات بر ارث خودرو داخلی و خارجی [نحوه محاسبه سال ۱۴۰۳]

 1. خانه
 2. مالیات بر ارث خودرو داخلی و خارجی [نحوه محاسبه سال ۱۴۰۳]
مالیات بر ارث خودرو

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، خودروی شخص متوفی پس از فوت وی، جز اموال دیون به حساب آمده و مالیات بر ارث خودرو به آن تعلق می‌گیرد. برای اینکه بتوان ارث شخص متوفی را میان وراث وی تقسیم کرد، ابتدا باید دیون‌ها و مطالبات شخص متوفی پرداخت شوند. یکی از دیونی که پرداخت آن به منظور انتقال اموال به وراث، یک نیاز و ضرورت به شمار می‌آید، مالیات ارث خودرو است. در حالت کلی، می‌توان گفت که خودرو جزء اموالی است که با توجه به ماده ۱۷ قانون، شامل مالیات بر ارث می‌شود.

برای دریافت مشاوره با وکیل مالیات بر ارث تماس بگیرید.

مالیات بر ارث خودرو چقدر است؟

برای محاسبه مالیات متعلق به خودرو، از یک فرمول ثابت استفاده می‌شود. این فرمول عبارت ‌است از:
ارزش تعیین شده مال توسط سازمان امور مالیاتی × ۲ درصد مالیات مستقیم با توجه به ماده ۱۷ قانون مساوی با میزان مالیات ماشین.

مالیات بر ارث خودرو شامل چه افرادی می‌شود؟

با توجه به فرمول بخش قبل جهت مالیات بر ارث خودرو، دو درصد از مالیات تعیین شده تنها برای وراث طبقه اول کارآمد است. وراث طبقه اول، عبارتند از پدر، مادر، زن، شوهر و نوه‌ها. طبقات دوم و سوم ۴ و ۶ درصد از مالیات تعیین شده را به خود اختصاص داده‌اند. افراد طبقه دوم عبارتند از: جد، برادر، خواهر و فرزندان آن‌ها، طبقه سوم عبارتند از: عمو، عمه، دایی، خاله و فرزندان آن‌ها.

به عبارت ساده‌تر باید گفت، میزان مالیات محاسبه شده برای ماشین در طبقه اول ۲ درصد، در طبقه دوم ۴ درصد و در طبقه سوم نیز ۶ درصد است.

مالیات بر ارث خودرو چقدر است

تفاوت میزان مالیات بر ارث خودرو داخلی و خارجی

خودروهای داخلی و خارجی نرخ مالیات بر ارث یکسان ۲% دارند. در حالیکه خودروهای داخلی ارزان تر از خودروهای خارجی و وارداتی هستند میزان ۲% آن کمتر از خودرو های خارجی میشود.

مالیات بر ارث انواع خودرو سبک و سنگین

باتوجه به ماده ۱۷، تفاوتی در میزان مالیات ارث ماشین های سبک و سنگین، عمومی و یا خصوصی وجود ندارد.

نحوه معافیت از پرداخت مالیات بر ارث خودرو

برای دوری از پرداخت مالیات خودرو، بسیاری از افراد قبل از فوت و به منظور جلوگیری از پرداخت مالیات، اموال خود را به فرزندان و همسران خود واگذار می‌کنند تا بعد از فوت، مشمول مالیات نشود. در قانون جدید تصویب شده هیچ نوع معافیتی شامل خودرو نمی‌شود. در قانون قدیم مربوط به پرداخت مالیات خودرو، هر یک از سهم الارث یا وراث‌ها تا مبلغ سی میلیون ریال از پرداخت مالیات معاف می‌باشند. اگر وراث زیر ۲۰ سال باشند یا دچار بیماری‌های خاص باشند، میزان معافیت مالیات بر ارث به پنجاه میلیون ریال می‌رسد.

تغییر نحوه محاسبه مالیات خودرو

در طی چند سال اخیر یا به عبارت دیگر، قبل از سال ۱۳۹۵، نحوه محاسبه مالیات ماشین براساس قیمت آن بود. با توجه به قیمت ماشین تا ۵ میلیون تومان، میزان مالیات متعلقه به وراث طبقه اول ۵%، وراث طبقه دوم ۱۵% و وراث طبقه سوم نیز ۳۵% بود. برای خودروهایی که دارای قیمت ۲۰ میلیون بودند، میزان درصد مالیات متعلقه برای هریک از طبقات به ترتیب برابر با ۱۵، ۲۵ و ۴۵ % بود.

برای خودروهایی با قیمت ۵۰ میلیون، میزان مالیات برای هر یک از طبقات به ترتیب برابر با ۲۵، ۳۵ و ۵۵ درصد بود. برای خودروهایی با قیمت بیش از ۵۰ میلیون نیز، این مقدار برابر با ۳۵%، ۴۵، و ۶۵ درصد بود. معیار محاسبه مالیات بر ارث ماشین، با توجه به نظریه کارشناسان اداره امور مالیاتی و مبلغی که آن‌ها به عنوان ارزش ماشین تعیین می‌کنند، می‌باشد. اگر وراث نسبت به مبلغ تعیین شده، ناراضی باشند، می‌توانند به کارشناس اعتراض کنند.

مالیات بر ارث خودروطبقه اولطبقه دومطبقه دوم
قانون جدید۲%۴%۸%
قانون قدیم۳۵%۴۵%۶۵%

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث خودرو

با توجه به ماده ۲۶ قانون مربوط به مالیت‌های مستقیم، مدارک لازم برای تشکیل پرونده مالیات بر ارث ماشین عبارتند از:

 • یک فرم اظهارنامه مالیات بر ارث که توسط وراث تکمیل شده‌ است.
 • ارائه مدارک شناسایی وراث و شخص متوفی مانند شناسنامه
 • گواهی مربوط به انحصار وراثت
 • گواهی فوت متوفی و گواهی پزشک
 • در صورتی که شخص متقاضی مالیات اموال جزء وراث نباشد، اعطای وکالت نامه و قیوم نامه ضروری است.

 • احراز محل سکونت فرد متوفی از طریق ارائه مدارکی مانند سند، قبض آب، برق و گاز که به نام متوفی است.

 • مدارک مربوط به اموال متوفی
 • مدارک لازم جهت مالیات بر ارث خودرو

اگر متوفی دارای خودرو یا هر نوع وسیله نقلیه دیگر باشد، ارائه مدارک زیر الزام است:

 • سند مربوط به وسیله نقلیه اعم از خودرو یا موتور
 • فاکتور مربوط به کارخانه ماشین
 • مدارک مربوط به مالیات بر ارث ملک

اهمیت پرداخت مالیات خودرو

وراث برای خرید و فروش خودروی فرد متوفی، نیاز به پرداخت مالیات بر ارث خودرو دارند. در چند مدت اخیر، با افزایش قیمت خودرو، میزان مالیات تعلق گرفته به آن نیز افزایش یافته ‌است.

پرداخت مالیات بر ارث خودرو، نیاز به طی مراحل خاص و ارائه مدارک لازم دارد. پرداخت مالیات دارای اهمیت بسیار زیادی است؛ چرا که بدون پرداخت آن، نمی‌توانید نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام کنید. پرداخت مالیات با توجه به طبقات مختلف دارای درصدهای متفاوت است که در صورت عدم پرداخت به موقع باعث جریمه می‌شود.

سوالات متداول
۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام، ما یه ماشین ثبت نام کردیم برای پدرم که پولشم کامل دادیم ولی هنوز تحویل نگرفتیم، متاسفانه پدرم به رحمت خدا رفتند. خواستم بدونم تکلیف مالیاتش به چه صورته؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست