مالیات بر ارث چقدر طول میکشد؟ [مدت زمان گرفتن و صدور گواهی]

 1. خانه
 2. وکالت
 3. مالیات بر ارث چقدر طول میکشد؟ [مدت زمان گرفتن و صدور گواهی]
مالیات بر ارث چقدر طول میکشد؟

مالیات بر ارث چقدر طول میکشد؟ مالیات بر ارث طبق قانون بیست و ششم باید مشخص شده و پرداخت شود تا ورثه بتوانند مالک ارثیه شده و حق خرید و فروش آن را داشته باشند. افراد باید مدارک لازم را جهت انحصار وراثت و مالیات آماده کرده و در اختیار اداره مالیات قرار دهند.

مدت زمان صدور گواهی مالیات بر ارث بستگی به عوامل مختلفی دارد که ممکن است این مدت زمان کوتاه یا طولانی‌تر شود. اموال و دارایی‌های فرد متوفی پس از فوت طبق قانون به ورثه تعلق می‌گیرد ولی قبل از پرداخت مالیات، هیچ سندی برای وراث صادر نمی‌شود.

در این مقاله قصد داریم چگونگی محاسبه مالیات بر ارث، اموالی که شامل مالیات بر ارث نمی‌شوند، مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت، مدت زمان گرفتن گواهینامه مالیات بر ارث و مدت زمان انحصار وراثت را بیان کنیم با ما همراه باشید.

چگونگی محاسبه مالیات بر ارث

همانطور که گفتیم برای برخی افراد این که مالیات بر ارث چقدر طول میکشد سوال است و به دنبال جوابی برای آن هستند اما بهتر است ابتدا به محاسبه مالیات بر ارث بپردازیم. برای آن که مالیات مشخص شود وراث باید یکسری مدارک را آماده کرد و در اختیار اداره مالیات قرار دهند. از جمله مراحلی که باید طی کنند عبارتند از:

 • تشکیل پرونده متوفی
 • گواهینامه اظهارنامه مالیات بر ارث
 • مشخص شدن کلیه اموال منقول و غیرمنقول متوفی
 • مشخص شدن بدهی‌های متوفی
 • مشخص شدن سهم الارث
 • در نهایت تعیین مالیات بر ارث

در صورتی که پرونده به طور کامل تشکیل شده و مراحل قانونی آن طی شود، پس از مدت زمان تعیین شده مالیات محاسبه شده و افراد می‌توانند آن را تقدیم اداره مالیات نمایند.

پیشنهاد ارث تکس: مراحل اظهارنامه مالیات بر ارث

اموالی که شامل مالیات بر ارث نمی شوند

در هنگام تشکیل پرونده مالیاتی برخی از اموال هستند که مالیات به آنها تعلق نمی‌گیرد و نیازی نیست که مدارک آنها تهیه شود و دخل و تصرف در اموال، طبق ضوابط و قوانین انجام می‌شود و وراث می‌توانند این انواع و دارایی‌ها را از لیست مالیات حذف کرده و دیگر اموال را که به آنها مالیات تعلق می‌گیرد، معرفی کنند. از جمله این اموال عبارتند از:

 • کلیه اموال شهدا به وراث طبقه اول و دوم
 • اثاث البیت محل سکونت متوفی مانند وسایل ضروری زندگی و لوازم خانگی اعم از ظروف و وسایل مخصوص منزل متوفی
 • وجوه بازنشستگی
 • بیمه‌های بازنشستگی
 • پرداختی موسسات بیمه‌گذار و کارفرما مانند بیمه عمر خسارت فوت و غیره

موارد ذکر شده بالا شامل معافیت مالیات بر ارث می شوند و لزومی ندارد که اداره که آنها را به اداره مالیات تقدیم کنید.

مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت

برای این که به جواب سوال مالیات بر ارث چقدر طول میکشد برسیم باید مراحل دریافت گواهی انحصار ورثه را بدانیم. برای آن که گواهی انحصار وراثت را دریافت کرده، باید چهار مرحله را طی کنید البته برای دریافت این گواهینامه باید مدت زمانی وقت بگذارید تا تمامی مراحل به طور قانونی طی شود و بتوانید به هدف خود برسید.این چهار مرحله عبارتند از:

 • دریافت استشهادیه محضری حصر وراثت
 • ارائه دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت
 • انتشار آگهی حصر وراثت در روزنامه‌های رسمی
 • صدور گواهی حصر وراثت توسط شورای حل اختلاف

حال هر یک از این مراحل را به طور مختصر توضیح می دهیم تا بتوانید کار خود را بر اساس این مراحل به صورت قانونی پیشبرد و موفق شوید و به پاسخ مالیات بر ارث چقدر طول میکشد برسید.

 • دریافت استشهادیه محضری حصر وراثت

پس از آنکه مدارک جهت انحصار وراثت مالیات آماده شد باید افراد به دفاتر رسمی مراجعه کرده و فرمی که مربوط به استشهادیه محضری است را تکمیل نمایند. برای آنکه وراث تعیین شوند باید این فرم در دفاتر اسناد رسمی تکمیل شود و سه نفر شاهد آن را امضا نمایند. این سه نفر باید شهادت دهند که افراد متقاضی وراث واقعی متوفی هستند. دفترخانه اسناد رسمی آن‌را گواهی کرده و به این فرم استشهادیه انحصار وراثت گفته می‌شود.

 • ارائه دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت

پس از آنکه فرم استشهادیه انحصار وراثت در دفترخانه ثبت شد، وراث باید به دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی مراجعه کنند و فرم دادخواست گواهی حصر وراثت را تکمیل کنند. در این مرحله باید مبلغی برای صدور فرم پرداخت شود، معمولاً این مرحله یک هفته زمان می‌برد.

 • انتشار آگهی حصر وراثت در روزنامه

پس از آنکه گواهی انحصار وراثت صادر شد باید افراد آن را در روزنامه منتشر کنند. این آگهی حداقل برای یک ماه زمان نیاز دارد. اگر کسی ادعای ذینفع بودن و وارث بودن در این یک ماه را داشته باشد زمان صدور گواهی طولانی‌تر خواهد شد.

 • صدور گواهی توسط شورای حل اختلاف

پس از آن که زمان آگهی در روزنامه پایان یافت شورای حل اختلاف آخرین گواهی حصر وراثت را صادر می‌کند. معمولاً مدت زمان صادر شدن گواهینامه انحصار وراثت دو هفته تا یک ماه به طول می انجامد.

مدت زمان صدور گواهی مالیات بر ارث

مدت زمان گرفتن گواهی مالیات بر ارث

برای آن که صدور گواهی مالیات بر ارث را با سرعت انجام دهید و نیاز داشته باشید کار شما با سرعت بیشتری انجام شود بهتر است، روال قانونی آن را دقیق انجام دهید. در صورتی که تمامی مدارک را آماده کرده و در اختیار نهاد مربوطه قرار دهید، مدت زمان کمی طول خواهد کشید تا بتوانید گواهی مالیات بر ارث را از اداره مالیات دریافت نمایید. معمولاً مدت زمان صدور گواهی مالیات بر ارث ۴ الی ۶ ماه طول می کشد.

مدت زمان انحصار وراثت

در پاسخ به سوالی که انحصار وراثت چقدر طول می‌کشد، باید بگوییم که هر چه مدارک مورد نیاز و انجام دادن روال قانونی کار سریع‌تر انجام شود این مدت زمان کمتر خواهد شد.

مالیات بر ارث چقدر طول میکشد سوالی بود که در این مطلب سعی داشتیم به آن بپردازیم. در این مقاله اطلاعات بسیار زیادی راجع به مدت زمان صدور گواهی مالیات بر ارث به دست آوردید. در صورت نیاز می‌توانید سوالات خود را از طریق سایت با کارشناسان و مشاوران حرفه‌ای انجام دهید گرفتن گواهی مالیات بر ارث متغیر است و افراد بر اساس انجام منظم و ارائه مدارک به اداره مالیات می‌توانند مدت زمان صدور گواهی مالیات بر ارث را کمتر کنند. لطفاً نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط
فهرست