مالیات بر ارث مغازه [نحوه محاسبه مالیات بر ارث سرقفلی]

  1. خانه
  2. مالیات بر ارث مغازه [نحوه محاسبه مالیات بر ارث سرقفلی]
مالیات بر ارث مغازه

مالیات بر ارث سرقفلی چیست؟ شاید این پرسش در رابطه با مالیات بر ارث همان پرسشی باشد که حالا ذهن شما را به خود مشغول کرده است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مالیات بر ارث سر قفلی، میزان و درصد آن آشنا کنیم. از طرفی به نحوه اعتراض قیمت‌گذاری پرداخته و اطلاعاتی در رابطه با تفاوت مالیات بر ارث مغازه با مالیات بر ارث حق سرقفلی، با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. در ادامه این مطلب به مالیات بر ارث سرقفلی مغازه می‌پردازیم.

از وکیل مالیات بر ارث بپرسید:
۰۹۱۲-۱۸۹۳۸۰۸

مالیات بر ارث سرقفلی چیست؟

مالیات بر ارث سرقفلی، فقط به صاحب مغازه تعلق می‌گیرد. به بیانی دیگر می‌توان گفت که سرقفلی، امتیازی در انحصار صاحب مغازه خواهد بود. از طرفی باید توجه داشت که ارزش یک سرقفلی را بر اساس قیمت واقعی آن مشخص می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که بخش عظیمی از مالیات بر ارث مغازه به مالیات سرقفلی برمی‌گردد. این قیمت به وسیله کارشناس مالیات تعیین شده و گاهی دیده شده که قیمتی بیش از قیمت واقعی مغازه داشته است. خوشبختانه در صورتی که با تصمیم کارشناس موافق نباشید، قادر خواهید بود تا به تصمیم او اعتراض کنید.

مالیات بر ارث سرقفلی مغازه چقدر است؟

وظیفه تعیین ارزش سرقفلی هر مغازه بر عهده اداره مالیات و دارایی خواهد بود. پس از مشخص شدن این ارزش توسط کارشناسان، بستگان درجه یک باید ۳۵ درصد آن مبلغ را به عنوان مالیات پرداخت نمایند.

مالیات بر ارث سرقفلی مغازه

پیشنهاد ارث تکس: مالیات بر ارث چقدر طول میکشد؟

درصد مالیات بر ارث سرقفلی

مطابق با قانون تصویب شده جدید، در صورت فوت مرحوم پس از سال ۱۳۹۵، میزان مالیات به اندازه سه درصد ارزش آن خواهد بود. این قانون به وراث طبقه اول یعنی فرزندان، پدر، مادر، زن، شوهر و نوادگان متوفی تعلق دارد. این نرخ برای وراث طبقه دوم یعنی اجداد، برادر، خواهر و اولادشان شش درصد بوده و برای وراث طبقه سوم درصد مالیات متعلق دوازده درصد خواهد بود.

نحوه اعتراض قیمت گذاری

در برخی موارد دیده شده که قیمت تعیین شده به وسیله کارشناس اداره امور مالیاتی، تا حدودی بیشتر از قیمت واقعی سرقفلی باشد. خوشبختانه ورثه می‌توانند به تصمیم کارشناس اعتراض نمایند. در صورت درست بودن اعتراض، ارزش حق سرقفلی تعدیل خواهد شد. از طرفی ممکن است که این اعتراض مورد قبول واقع نشود؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که برای اعتراض به قیمت‌گذاری، با یک کارشناس مالیاتی مشورت نمایید.

تفاوت مالیات بر ارث مغازه با مالیات بر ارث حق سرقفلی؟

مالیات بر ارث سرقفلی و مالیات بر ارث مغازه، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در زمان تعیین مالیات مغازه از ارزش مالکیت آن هم استفاده می‌کنند. به عبارتی ملکیت مغازه به نرخ هفت و نیم درصد ارزش معاملاتی مشمول مالیات خواهد شد.
ارزش معاملاتی را می‌توان قیمت تعیین شده توسط کمیسیون تقویم املاک دانست. نکته قابل توجه این است که قیمت‌های ذکر شده در دفترچه ارزش معاملاتی، در حقیقت از قیمت واقعی ملک کم‌تر هستند؛ پس نیازی نیست تا نگران میزان مالیات مربوط به ملکیت مغازه و املاک تجاری باشید؛ چرا که به طور معمول میزان مالیات زیادی نخواهد بود. به بیانی دیگر می‌توانیم بگوییم که از مجموع مالیات بر ارث ملکیت مغازه و مالیات بر حق سرقفلی، مالیات بر ارث مغازه حاصل خواهد شد.

مالیات بر ارث مغازه چگونه محاسبه می شود؟

می‌توانیم مالیات بر ارث سرقفلی را برای طبقه اول وراث معادل ۳ درصد از ارزش روز سرقفلی و برای طبقه دوم و سوم وراث به ترتیب ۶ و ۱۲ درصد، بیان کنیم. حال با جمع زدن این دو مالیات قادر خواهید بود تا مبلغ نهایی مالیات بر ارث مغازه را به دست آورید. گاهی ممکن است که متوفی صرفا صاحب سرقفلی یا ملکیت مغازه بوده و ورثه باید فقط مالیات بخش تحت مالکیت او را بپردازند.

مالیات بر ارث اجناس موجود در مغازه چقدر است؟

مالیات اجناس مغازه برای وراث طبقه اول با نرخ ۱۰ درصد ارزش آن و برای وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب با نرخ ۲۰ و ۴۰ درصد محاسبه خواهد شد. از طرفی مالیات بر ارث انبار تجاری به صورت ۵۰ درصد ارزش مغازه در واحد متر مربع محاسبه می‌شود.

پیشنهاد ارث تکس: مالیات بر ارث ملک

مالیات بر ارث مغازه تجاری چقدر است؟

مالیات بر ارث سرقفلی مغازه در صورتی که شخص صاحب ملک تا آخر سال ۱۳۹۴ فوت شده باشد، ۳۵ درصد و اگر شخص از ابتدای سال ۹۵ به بعد فوت شده باشد، ۳ درصد قیمت تعیین شده توسط کارشناس اداره مالیات خواهد بود.

در صورت ورثه ای بودن سرقفلی مالیات آن چگونه محاسبه و پرداخت می شود؟

اگر سرقفلی ورثه‌ای بود، مالیات آن به صورت قیمت کنونی ملک محاسبه شده و جرایم عدم تکمیل انحصاروراثت هم در نظر گرفته خواهد شد.

جدول مالیات بر سرقفلی

بر اساس ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم:

جهت نقل و انتقال حتمی املاک بر اساس ارزش معاملاتی و به نرخ ۵ درصد مالیات تعیین شده است.
جهت انتقال حق واگذاری سرقفلی ۲ درصد از مبلغ اخذ شده تحت عنوان مالیات تعیین شده که از سمت مالک یا صاحب حق سرقفلی باید ارائه شود.
مشخص شدن مالیات بر سرقفلی طبق ارزش و بهای معاملات را باید کارشناس تعیین کند و سپس پرداخت شود.

مالیات انتقال سرقفلی چقدر است؟

مطابق با ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم:

«بر نقل و انتقال قطعی املاک بر حسب ارزش معاملاتی و به نرخ ۵ درصد مالیات وضع می‌شود .برای انتقال حق واگذاری سرقفلی ۲ درصد وجوه دریافتی به عنوان مالیات تعیین شده که از سوی مالک یا صاحب حق سرقفلی قابل پرداخت است. لازم به ذکر است که در شرایطی که قیمت سرقفلی مورد نظر مشخص نشده باشد، قیمت معاملاتی نزدیک‌ترین مکان مشابه معیار تعیین مالیات خواهد بود.»

 

برای دریافت مشاوره رایگان از وکلای ارث تکس میتوانید با شماره ۰۹۱۲۱۸۹۳۸۰۸ تماس بگیرید.

سوالات متداول
۵/۵ - (۷ امتیاز)

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • کیان جلالی
    آبان ۷, ۱۴۰۲ ۱۹:۲۱

    ممنون از راهنمائیهاتون ولی نحوه و عللی که میتونیم به استناد اونها اعتراض بدیم را شرح نکردید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست