اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ چیست؟ + دانلود فرم

  1. خانه
  2. وکالت
  3. اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ چیست؟ + دانلود فرم
اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶

اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ چه می‌گوید؟ در این مقاله ما به عنوان کردن موضوعات حقوقی مهم مانند اظهارنامه مالیات ارث ماده ۲۶، فرم اظهار نامه مالیات بر ارث ماده ۲۶، چه کسی مسئول تنظیم اظهارنامه است و هر آنچه که به این اصل مربوط است خواهیم پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶

وارثان فرد متوفی جداگانه یا با هم یا نماینده قانونی ایشان وظیفه دارند در راستای کاهش هزینه‌های کفن و دفن و کسر واجبات مالی که موضوع ماده ۱۷ است، در مدت زمان یک سال از تاریخ فوت متوفی اظهارنامه‌ای از تمام دیون و مطالبات و آنچه که از فرد فوت‌شده به جا مانده به اضافه مدارک زیر به اداره امور مالیاتی صلاحیتدار ارائه نمایند:

الف ـ اگر میزان ارزش روز تمامی ماترک فرد فوت شده کمتر از دیون محقق وی، واجبات مالی و عبادی و همچنین هزینه کفن و دفن باشد، کلیه اموال و دارایی‌های فرد متوفی شامل مالیات موضوع ماده (۱۷) این قانون نخواهد شد و مالیات‌های پرداختی ماده شماره ۱۷ با ارائه اسناد و مدارک مثبته به پرداخت‌کننده مسترد خواهد شد.

ب ـ در صورت بیشتر بودن ارزش روز ماترک از دیون محقق فرد فوت شده، واجبات مالی و عبادی و هزینه‌های کفن‌ودفن وی باید موارد در ادامه ذکر شده به ترتیب از ارزش روز اموال و دارایی‌های موضوع بندهای(۱)، (۲)، (۳)، (۴) و (۵) ماده (۱۷) این قانون کم شود و مازاد ماترک حسب مورد به مأخذ مقرر در ماده مزبور شامل مالیات خواهد شد و اضافه مالیات‌های پرداختی موضوع ماده (۱۷) این قانون با ارائه اسناد و مدارک مثبته به پرداخت‌کننده مسترد خواهد شد.

ج ـ در حالتی که تمامی ماترک یا قسمتی از آن طبق بندهای(الف) و (ب) شامل مالیات نشود، اداره امور مالیاتی وظیفه دارد که گواهی لازم مبنی بر بلامانع بودن ثبت یا انتقال یا پرداخت یا تحویل اموال و دارایی غیرمشمول متوفی به وارثان را حسب موارد مذکور در ماده (۱۷) اینقانون به‌عنوان مراجع ذی‌ربط صادر کند.

پیشنهاد ارث تکس: راهنمای تکمیل فرم اظهارنامه مالیات بر ارث

فرم اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ چیست؟

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران تمامی اموال و دارایی‌های جا مانده از فرد متوفی شامل پرداخت مالیات بر ارث می‌شود. جالب است بدانید که مالیات بر ارث طبق اظهارنامه ارسالی وارثان متوفی محاسبه و مطالبه می‌شود. با این اوصاف اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ به فرمی گفته می‌شود که تمام اموال و دارایی‌ها، مطالبات و بدهی‌ها و دیون فرد متوفی در آن ثبت و در آخر به سازمان مالیاتی کشور ارسال می‌شود.

اظهارنامه مالیات بر ارث ماده 26

چه کسی مسئول تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارث ماده ۲۶ است؟

بر اساس ماده ۲۶ قانون مالیاتهای مستقیم، وارثان فرد فوت شده (به صورت تکی یا جمعی) یا ولی یا ‌امین یا قیم یا نماینده قانونی آن‌ها، وظیفه دارند یک لیست دقیق از تمامی اقلام ماترک فرد متوفی اعم از اموال و دارایی‌ها، مطالبات و بدهی‌ها و دیون (به غیر از اموال معاف از مالیات بر ارث موضوع ماده ۲۴ قانون مالیاتهای مستقیم) آماده کنند و طبق فرم نمونه مخصوصی که توسط سازمان مالیاتی ارائه شده، به سازمان گزارش نمایند.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط
فهرست